Księga imion zapomnianych


Zarówno w życiu osobistym jak i podczas wykonywania pracy zawodowej często spotykam ludzi, noszących niepospolite imiona. Od jakiegoś czasu zaczęłam zapisywać te imiona na karteczce, ale karteczkę łatwo zgubić, więc stworzyłam księgę imion zapomnianych, którą postaram się na bieżąco uzupełniać.

Moja kolekcja rzadko spotykanych imion żeńskich:


Adamina- to żeński odpowiednik imienia Adam i oznacza po prostu "człowiek". W znaczeniu biblijnym to "pierwszy człowiek stworzony przez Boga". Osoba nosząca to imię jest bezinteresowna i bardzo zaangażowana w to, co robi. Posiada duże predyspozycje intelektualne i dobrze rozwiniętą intuicję. Jednocześnie jest to osoba bardzo wrażliwa i łatwo ją zranić. Zdrobnienia: Ada, Aduś, Adeczka, Adaminka, Adamusia, Minka, Mina, Adasia, Dami.


Adela - jedno z najstarszych imion germańskich. Wywodzi się od starogermańskiego miana Adalheidis i oznacza osobę szlachetną, wspaniałą, a także naładowaną energią, lubiącą ruch i przygody. To osoba pewna siebie, szczera i sprawiedliwa, dążąca do doskonałości w wybranej dziedzinie.

Adolfina - imię pochodzenia germańskiego, żeński odpowiednik imienia Adolf. Oznacza dosłownie - szlachetnego wilka ( od słów adal - znakomity , szlachetny oraz wolf - wilk ). Oznacza osobę radosną i  optymistyczną o twórczej osobowości oraz z dużymi pokładami wyobraźni. Osoby noszące to imię mają szerokie horyzonty myślowe i umiejętnie wykorzystują posiadaną wiedzę. Imię to nadawano książętom Luksemburga i królom Szwecji.

Albina

Alfreda - imię pochodzenia starogermańskiego, żeński odpowiednik imienia Alfred. W wolnym tłumaczeniu oznacza - elfa, który udziela dobrych rad. Osoba nosząca to imię jest towarzyska, łatwo nawiązuje nowe znajomości. Cechuje ją radość życia i wrodzony optymizm. Częściej kieruje się emocjami niż zdrowym rozsądkiem. Dobrze sprawdzi się w zawodzie, w którym niezbędne są kontakty z ludźmi. 
Zdrobnienia : Freda, Fretka, Fredzia, Alfa.

Anemarie- imieniny:10.I, 27.II, 7.VI, 9.VI, 15.VII, 26.VII, 1.IX

Aniela - imieniny: 4.I, 29.I, 30.III, 1.VI,10.VII, 21.VII, 9.IX, 2.X, 18.XI, 20.XI, 30.XI
Apolonia - imieniny: 9.II

Bolesława - imieniny: 29.I 

Cecylia - imieniny: 10.VI, 22.XI

Cezara - imię łacińskie, odpowiednik męskiego imienia Cezar. "caesaries" - oznacza długie włosy, czuprynę, więc można by powiedzieć, że osoba nosząca to imię powinna posiadać bujne włosy. Od tego imienia pochodzi tytuł używany przez władców na przestrzeni dziejów: cezar, cesarz, car. Kobieta o imieniu Cezara posiada dużo empatii oraz wzbudza zaufanie innych. To osoba kompetentna, profesjonalna i charyzmatyczna. Niestety najczęściej jest ekstrawertykiem i oportunistą.


Dobrosława - imieniny: 9.IV

Edith - imieniny: 9.VIII, 16.IX, 5.XII
Eleonora - imieniny: 21.II, 19.XII
Enolia

Felicja - imieniny: 27.IV, 30.IX
Feliksa - imieniny: 23.VIII,
Fredysława
Fryderyka

Gertruda

Haidelore
Hilaria
Hildegarda - imieniny: 30.IV, 17.IX

Jarosława - imieniny: 21.I

Konstancja

Krzesisława - imieniny: 22.V, 11.IX

Kunegunda

Leonarda

Leokadia - imieniny: 9.XII
Luba

Łucja - imieniny : 19.II, 4.III, 25.III, 25.VI, 6.VII, 9.VII, 16.IX, 26.IX, 16.XI, 13.XII

Rozalia

Ryszarda - imię pochodzenia germańskiego, żeński odpowiednik imienia Ryszard. Oznacza tę, która jest potężna, bogata i silna ( od słów : rich - bogaty, hard - twardy, surowy, silny ). Osoba o tym imieniu twardo stąpa po ziemi, jest ambitna, cechuje ją precyzja, zdyscyplinowanie i praktyczne podejście do życia. Imię to nosiła popularna aktorka polska Ryszarda Hanin.
Popularne zdrobnienie : Rysia.

Salomea - imieniny: 1.VIII, 22.X, 17.XI, 19.XI
Stefania - imieniny: 2.I, 14.V, 18.IX

Tatiana - imieniny: 12.I, 18.VIII
Teodora - imieniny: 2.I

Walentyna - imieniny: 25.VII, 24.X

Wieńczysława - to żeński odpowiednik imienia Wieńczysław. Imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza tę, która walczy o wielką sławę. Zdrobnienia : Sława, Sławka, Wienia.

Wiktoria

Wilunia - imieniny: 28.II

Zoja


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Za każdy komentarz bardzo dziękuję :)))