Księga imion zapomnianych


Zarówno w życiu osobistym jak i podczas wykonywania pracy zawodowej często spotykam ludzi, noszących niepospolite imiona. Od jakiegoś czasu zaczęłam zapisywać te imiona na karteczce, ale karteczkę łatwo zgubić, więc stworzyłam księgę imion zapomnianych, którą postaram się na bieżąco uzupełniać.

Moja kolekcja rzadko spotykanych imion żeńskich:


Adamina - to żeński odpowiednik imienia Adam i oznacza po prostu "człowiek. W znaczeniu biblijnym to "pierwszy człowiek stworzony przez Boga". Osoba nosząca to imię jest bezinteresowna i bardzo zaangażowana w to , co robi. Posiada duże predyspozycje intelektualne i dobrze rozwiniętą intuicję. Jednocześnie jest to osoba bardzo wrażliwa i łatwo ją zranić. Zdrobnienia : Ada, Aduś, Adeczka, Adaminka, Adamusia, Minka, Mina, Adasia, Dami.


Adela - jedno z najstarszych imion germańskich. Wywodzi się od starogermańskiego miana Adalheidis i oznacza osobę szlachetną, wspaniałą, a także naładowaną energią, lubiącą ruch i przygody. To osoba pewna siebie, szczera i sprawiedliwa, dążąca do doskonałości w wybranej dziedzinie.

Adolfina - imię pochodzenia germańskiego, żeński odpowiednik imienia Adolf. Oznacza dosłownie - szlachetnego wilka ( od słów adal - znakomity , szlachetny oraz wolf - wilk ). Oznacza osobę radosną i  optymistyczną o twórczej osobowości oraz z dużymi pokładami wyobraźni. Osoby noszące to imię mają szerokie horyzonty myślowe i umiejętnie wykorzystują posiadaną wiedzę. Imię to nadawano książętom Luksemburga i królom Szwecji.

Albina

Alfreda - imię pochodzenia starogermańskiego, żeński odpowiednik imienia Alfred. W wolnym tłumaczeniu oznacza - elfa, który udziela dobrych rad. Osoba nosząca to imię jest towarzyska, łatwo nawiązuje nowe znajomości. Cechuje ją radość życia i wrodzony optymizm. Częściej kieruje się emocjami niż zdrowym rozsądkiem. Dobrze sprawdzi się w zawodzie, w którym niezbędne są kontakty z ludźmi. 
Zdrobnienia : Freda, Fretka, Fredzia, Alfa.

Anatola - imię pochodzenia greckiego, oznacza: "pochodząca ze Wschodu". Kobieta nosząca to imię jest bardzo życzliwa, łagodna i miła, budzi sympatię, ale niektórzy potrafią wykorzystać jej naiwność i łatwowierność. To osoba skromna i o wielkim sercu. Gdy znajdzie mężczyznę, który doceni jej urok będzie mu wierna i lojalna. Jest świetną żoną i matką. Zawodowo sprawdzi się jako pielęgniarka lub opiekunka. Zdrobnienia: Tola, Tosia, Tonia, Ana.

Anemarie- imieniny:10.I, 27.II, 7.VI, 9.VI, 15.VII, 26.VII, 1.IX

Aniela - imieniny: 4.I, 29.I, 30.III, 1.VI,10.VII, 21.VII, 9.IX, 2.X, 18.XI, 20.XI, 30.XI
Apolonia - imieniny: 9.II
Arenika

Aurelia

Bolesława - imieniny: 29.I 

Cecylia - imieniny: 10.VI, 22.XI

Cezara - imię łacińskie, odpowiednik męskiego imienia Cezar. "caesaries" - oznacza długie włosy, czuprynę, więc można by powiedzieć, że osoba nosząca to imię powinna posiadać bujne włosy. Od tego imienia pochodzi tytuł używany przez władców na przestrzeni dziejów: cezar, cesarz, car. Kobieta o imieniu Cezara posiada dużo empatii oraz wzbudza zaufanie innych. To osoba kompetentna, profesjonalna i charyzmatyczna. Niestety najczęściej jest ekstrawertykiem i oportunistą.


Dobrosława - imieniny: 9.IV

Domicela
Donata

Edith - imieniny: 9.VIII, 16.IX, 5.XII
Eleonora - imieniny: 21.II, 19.XII
Enolia
Ernestyna
Estera
Eulalia

Felicja - imieniny: 27.IV, 30.IX
Feliksa - imieniny: 23.VIII,
Fredysława
Fryderyka

Gertruda

Haidelore
Henrietta
Hilaria
Hildegarda - imieniny: 30.IV, 17.IX

Ifigenia

Jarosława - imieniny: 21.I

Konstancja
Ksenia

Krzesisława - imieniny: 22.V, 11.IX

Kunegunda

Leonarda

Leontyna

Leokadia - imieniny: 9.XII
Longina
Luba
Ludgarda

Łucja - imieniny : 19.II, 4.III, 25.III, 25.VI, 6.VII, 9.VII, 16.IX, 26.IX, 16.XI, 13.XII

Marietta
Oksana
Pelagia
Prakseda

Rozalia - to imię pochodzenia łacińskiego, powstało od słów: rosa - róża i lilium - lilia. Osoba nosząca to imię to kobieta pewna siebie i wulkan energii, dynamiczna indywidualistka. Ma potrzebę skupiania uwagi na sobie, jest niezwykle aktywna i żyje chwilą, nie hamuje uczuć i emocji. Zdrobnienia : Roza, Rozalka, Rozunia, Rośka, Rosa, Rosia.

Ryszarda - imię pochodzenia germańskiego, żeński odpowiednik imienia Ryszard. Oznacza tę, która jest potężna, bogata i silna ( od słów : rich - bogaty, hard - twardy, surowy, silny ). Osoba o tym imieniu twardo stąpa po ziemi, jest ambitna, cechuje ją precyzja, zdyscyplinowanie i praktyczne podejście do życia. Imię to nosiła popularna aktorka polska Ryszarda Hanin.
Popularne zdrobnienie : Rysia.

Salomea - imieniny: 1.VIII, 22.X, 17.XI, 19.XI
Stefania - imieniny: 2.I, 14.V, 18.IX
Stenia

Tatiana - imieniny: 12.I, 18.VIII
Tekla
Teodora - imieniny: 2.I

Walentyna - imieniny: 25.VII, 24.X
Waleria
Waltrauda

Wieńczysława - to żeński odpowiednik imienia Wieńczysław. Imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza tę, która walczy o wielką sławę. Zdrobnienia : Sława, Sławka, Wienia.

Wiktoria

Wilunia - imieniny: 28.II

Zoja


2 komentarze:

  1. Moja mama na na imię Rozalia:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jak pięknie ! To rzadko spotykane imię, choć podobne do Róży.

      Usuń

Za każdy komentarz bardzo dziękuję :)))