czwartek, 30 września 2021

Aleja gwiazd

 Kochani ! Tego lata nie pisałam nic o ogrodzie, zupełnie jakbym o nim zapomniała, a przecież on jest i my ciągle w nim...

Przyznam, że trochę zaniedbałam mój ogród. Nie byłam systematyczna. Upały skutecznie zniechęciły mnie do wszelkich prac. Cały czas trzeba było biegać z konewką, a potem w sierpniu z kolei - łapać pogodę, bo sporo było deszczu. Teraz, gdy nadeszła jesień chcę uporządkować rabaty, by na wiosnę znów było pięknie.

Dziś - z początkiem jesieni zaglądam nieśmiało do ogrodu, a tam... cała plejada gwiazd: hortensje, jeżówki, słoneczniki. Zachwycam się tym widokiem i cieszę się, że mimo trudnych warunków rośliny wciąż mają się dobrze. Na otwartej przestrzeni, w piaszczystej ziemi niełatwo dochować się dorodnych roślin.

Niewiele jest również miejsc w naszym ogrodzie, gdzie rośliny czują się naprawdę dobrze i mogą odwdzięczyć się bujnym kwitnieniem. Dlatego ciągle nawozimy, ściółkujemy, podlewamy. Mimo to nie mogę oprzeć się wrażeniu, że to wciąż jest za mało.

Zapraszam Was do ogrodowej alei gwiazd !

Jako pierwsza zaprezentuje się: Echinacea purpurea, czyli jeżówka purpurowa. Kiedyś myślałam, że jeżówka purpurowa jest zawsze tylko purpurowo-fioletowa. Dziś wiem, że jest wiele odmian tej rośliny i wiele kolorów.

Jeżówka purpurowa pochodzi z Ameryki Północnej. Ma charakterystyczne kwiaty z nastroszonymi płatkami, przypominającymi jeża - stąd jej nazwa. Wyciągi z tej rośliny można znaleźć w składzie wielu leków i kosmetyków, gdyż jest to roślina lecznicza stosowana w infekcjach dróg moczowych, w stanach zapalnych dróg żółciowych, zapaleniu stawów, zapaleniu oskrzeli i ucha środkowego. Jeżówka wchodzi w skład preparatów stosowanych do leczenia ran, owrzodzeń, oparzeń, a także w chorobach grzybiczych.

W naszych ogrodach jest to piękna, wieloletnia roślina ozdobna.


















Mikołajek płaskolistny / Eryngium planum /, który kiedyś mylnie nazywałam przegorzanem pospolitym / Echinops ritro /. Obie te rośliny są bardzo podobne i trudno je odróżnić. Obie mają kwiaty w postaci kulistych, małych, niebieskawych główek, podobnych nieco do ostów.


Słoneczniki - od początku królują w naszym ogrodzie. To rośliny jednoroczne, które łatwo same się rozsiewają.










Hortensja drzewiasta Anabelle - jest jeszcze niewielkich rozmiarów, ale za to jest obsypana kwiatami.



Gailardia oścista / Gaillardia aristata / - piękna bylina o dwubarwnych kwiatach.


Rudbekia - kochająca słońce, którą niektórzy zupełnie niepotrzebnie mylą z jeżówką purpurową, a to przecież zupełnie inna roślina. Rudbekia rośnie dobrze w glebach piaszczystych, czyli u nas powinno jej być dobrze.




Bardzo dziękuję, że odbyliście ze mną ten spacer po ogrodzie.

34 komentarze:

  1. Takie aleje mogę oglądać codziennie, zwłaszcza w naturze!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jakie piękne masz jeżówki i słoneczniki. Tyle kolorów. Imponujące. Pozdrawiam serdecznie 🍁🍂🍃

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję. Wiele z nich to młode okazy. Mam nadzieję, że przy naszej pomocy się rozrosną :) Pozdrawiam !

      Usuń
  3. Potwierdzam - masz w swoim ogrodzie SAME GWIAZDY!!!!!
    Az Ci zazdroszczę :-))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję :) Cieszy mnie każde słowo, tym bardziej, że niełatwy to kawałek ziemi. Pozdrowienia posyłam !

      Usuń
  4. Słoneczniki się cudnie prezentują.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. To prawda ! Jakie by nie były - wprowadzają słońce i klimat.

      Usuń
  5. Nice sunflowers :) thanks for your sharing...

    OdpowiedzUsuń
  6. Nareszcie aleje, których nie depczemy ale podziwiamy jak prawdziwe gwiazdy. Piękny masz ogród, różnokolorowy i różnorodny.
    Łączę moc serdeczności.:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Celu :) Niedługo zakwitną marcinki - to dopiero będzie uczta dla oczu ! Wydaje mi się, że staram się nie przesadzić z kolorami, ale ogród jest cały czas na etapie tworzenia i ciągłych zmian. Pozdrawiam serdecznie :)))

      Usuń
  7. Piękne! Wszystkie! A Echinacea chyba najbardziej jest znana ze swych właściwości uodporniania organizmu na infekcje. W połowie lat siedemdziesiątych była przebojem w farmakologii dziecięcej.Odwdzięczają się Wam kwiatki za troskliwą opiekę- wyglądają naprawdę pięknie.
    Serdeczności;)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję ! Kojarzę syrop na odporność -Echinacea. Pozdrawiam ciepło )))

      Usuń
  8. Cudownie wygląda Twój ogród i ile pięknych kwiatów w nim masz :)

    OdpowiedzUsuń
  9. Lubię spacerować po ogrodach. U Ciebie jest tak ładnie kolorowo. Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  10. Piękne ogrodowe kwiaty. Takie są najpiękniejsze.

    OdpowiedzUsuń
  11. Piękny spacer i piękne kwiaty Uluś, każdy inny a swój urok ma :)

    OdpowiedzUsuń
  12. Mi jeżówki się nie przyjęły, a u Ciebie pięknie rosną i kwitną. Masz się czym cieszyć :) Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mam nadzieję, że się u nas rozrosną. To dosyć mało wymagające rośliny, więc trochę dziwi mnie, że u Ciebie się nie przyjęły. Lubią słońce i półcień oraz dobrze przepuszczalną glebę. Ale i rośliny bywają kapryśne.. Pozdrawiam serdecznie :))

      Usuń
  13. Ale urocza taka jeżówka :-) Słoneczniki niezawodnie najpiękniejsze. Mi też na balkonie zakwitła hortensja, ale jest małym krzaczkiem. Pewnie pokazywałam ;-) Dali mi też zakwitła, pomidorki koktajlowe> Przepraszam, że tak opowiadam, ale tak lubię ogród w kwiatach, że się rozkleiłam na widok Twoich śliczności :-) Miłych jesiennych prac życzę Uleńko :-))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Marzenko ! Cudnie, że możesz mieć ogród na balkonie ! Zawsze podziwiam osoby, które na małym skrawku lub w doniczkach potrafią stworzyć coś pięknego. Pozdrawiam cieplutko :))

      Usuń
  14. No i na przedostatnim zdjęciu kłosowiec zwany miętą meksykańską, bardzo lubię to zioło o anyżkowym zapachu, i pszczoły też lubią:-) Zbieram nasiona jeżówek i wysiewam na wiosną, zatem co roku ich przybywa, również dla pszczół; pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dziękuję Mario :)) Rzeczywiście to mięta meksykańska. Mąż wysiał ją z nasion, lecz co roku ona sama się rozsiewa i jest jej coraz więcej, a ja jej nie likwiduję. Niech sobie rośnie, bo ładnie wygląda. My też zbieramy nasiona z czego się da. Mam nasiona sasanki i liatry - jeśli się nie mylę - do ewentualnej wymiany. Pozdrawiam ciepło :))

      Usuń
  15. Ulu wspaniały kolorowy sobie zrobiłam spacerek po twym ogrodzie - przepiękne kwitnące :))) no niestety przyroda sama decyduje co i jak my możemy tylko wspomagać a czasami niestety niektóre roślinki płatają nam psikusa ;)
    pozdrawiam serdecznie

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak Beatko. Rośliny też potrafią być kapryśne, a i pogoda w naszym klimacie jest bardzo różnorodna. Buziaki posyłam :)))

      Usuń
  16. W Twoich pięknych kwiatach przegląda się słońce !Pięknie kwitną i cieszą widokiem .Pozdrawiam.

    OdpowiedzUsuń
  17. Dziękuję za cudowny spacer po pięknym ogrodzie, podziwiam Twoją sporą kolekcję jeżówek.
    Pozdrawiam:)

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Miło mi że pospacerowałaś razem ze mną. Ściskam serdecznie Mario :))

      Usuń

Za każdy komentarz bardzo dziękuję :)))