poniedziałek, 20 czerwca 2022

Szanuj czas

Żyjemy w nieustannym biegu. Codziennie mamy mnóstwo spraw i przeważnie ani chwili dla siebie. Jak to się dzieje ? Przecież czas nie stoi w miejscu. Ciągle przybywa nam lat, a chcemy jeszcze tyle zrobić, tyle osiągnąć, tyle zarobić... 

Tymczasem do pracy na etacie dokładasz sobie drugą pracę, a czasem trzecią, bo przecież dasz radę. Do tego idziesz na kurs dokształcający, naukę języka obcego, studia. Między pracą a pracą przeważnie się spieszysz: robisz szybkie zakupy, zjadasz coś w biegu, na szybko ogarniasz dom, dzieci, w ułamkach umykających sekund przeglądasz FB, Instagram, ogłoszenia, coś przeczytasz albo nie i padasz na twarz. 

Na to, co naprawdę kochasz nie ma już ani czasu ani sił, bo najzwyczajniej w świecie jesteś zmęczony, a obowiązki, które sobie wziąłeś na barki to zdecydowanie za dużo dla jednego człowieka.

Dlaczego ciągle chcesz:

bardziej ( się starać )

więcej ( mieć )

lepiej ( niż inni )

mocniej...

szybciej...?

Po co to wszystko? Czy "więcej" znaczy, że będzie nam lepiej, ciekawiej ? Przecież życie to nie maraton ani pięciobój nowoczesny ! Czy tego właśnie chciałeś ? Kiedy powiesz sobie: dość !?

Zacznij wreszcie żyć, bo to, co robiłeś dotychczas to nie było prawdziwe życie. To wyścig, który prowadził donikąd. Naucz się szanować swój czas i swoje zdrowie. Pomyśl o tym czego naprawdę pragniesz ? No właśnie ! Czego pragniesz dla siebie - w głębi serca ? Tylko od ciebie zależy na czym się skupisz i czy dostrzeżesz to, co dla ciebie jest ważne.

Jeśli głównym Twoim celem jest zdobywanie pieniędzy to nie mamy o czym rozmawiać. Pieniądze nie mogą być celem samym w sobie.

Jeśli Twoim celem jest poznawanie ludzi, zwiedzanie świata, napisanie książki, namalowanie obrazu, nauczenie się nowych umiejętności, wybudowanie domu, zamieszkanie gdzieś..., itp. - to zapisz ten cel na kartce i powoli do niego zmierzaj, lecz nie zaprzątaj sobie głowy ciągle czymś innym, nowym, ciekawym, pociągającym, bo nic z tego nie będzie.

Zrób własną mapę marzeń. Wytycz drobne cele, które pomogą Ci osiągnąć ten główny. Tylko pamiętaj o jednym: Ty jesteś najważniejszy ! Nie rób nic przeciw sobie, nie zatracaj się, nie dokładaj sobie coraz to nowych obowiązków, bo znów wpadniesz w wir, z którego trudno się wyrwać. Pamiętaj o sobie i o tym, co dla Ciebie dobre. Szanuj swój czas, a będziesz mieć go więcej.

W każdej chwili możesz zmienić swoje życie, jeśli tylko chcesz. Oby nie było za późno. Jeśli tylko przejrzysz na oczy i dostrzeżesz, że to, co było ważne ucieka ci przez palce...

               Obserwuj naturę, 

                             ciesz się słońcem, 

                                                       odpoczywaj,

                          tańcz w deszczu ! 

                                                    To jest prawdziwe życie !
36 komentarzy:

 1. Świetny post, chociaż w jednym się nie zgadzam. Pieniądze są niezbędne do spokojnego bezpiecznego życia, choćby spłaty rat kredytu które rosną jak szalone. Do zrobienia dawno nie robionego remontu, do leczenia ludzi i zwierząt i do innych ważnych rzeczy. Nikt mi nie wmówi, że nie są one ważne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dorotko ! Oczywiście, że pieniądze są ważne, bo bez nich nic byśmy nie mieli. Chyba się nie zrozumiałyśmy. Pieniądze są środkiem niezbędnym do osiągnięcia celu, ale ich posiadanie nie jest celem samym w sobie.

   Usuń
 2. Szanuję siebie i swój czas, dlatego idę planowo na emeryturę i nie zamierzam pracować dorywczo.
  Piękne zdjęcia, zrobione z szacunkiem dla czasu właśnie i dla piękna natury!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziwiam Twoją decyzję i gratuluję wytrwania w tym postanowieniu !!! Jestem jak najbardziej "za" !!!

   Usuń
 3. Tak ten ciągły pośpiech jest przeciwko naturze człowieka. Trzeba szukać spraw ważnych dla siebie , dla innych. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ...i jeszcze dodatkowo najlepiej czasem nie słuchać rad innych lub puszczać je "koło uszu". Pozdrawiam Krysiu :)))

   Usuń
 4. Czas to bardzo istotna sprawa. Należy go szanować.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W pośpiechu gubimy, a czasem tracimy bezpowrotnie to, co było ważne. Pozdrawiam :))

   Usuń
 5. To nie o mnie (na szczęście). Pracuję tylko dlatego, że muszę. Od dawna już odcinam się od dodatkowych zadań i obowiazków. Pielęgnuję swoje hobby i dużo, dużo czytam. Życie ma się tylko jedno i nie warto tracić go na rzeczy nieistotne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie jesteś szczęściarą ! Ja w ostatnim czasie "biegłam" przez życie prawie bez tchu - więc to trochę o mnie. Dużo zadań i dużo obowiązków się nawarstwiło - właściwie za dużo. Teraz już troszkę mniej. Wiem, że nie warto tracić czasu na wiele spraw i rozmieniać się na drobne. Najważniejsze, by nie zatracić siebie i umieć zadbać o siebie. Ściskam kochana :))))

   Usuń
 6. Wszystko powinno brać się z umiarem tylko ten świat jest niesprawiedliwy - i tu można polemizować. wszystko trzeba wyważyć, czas na prace i relaks ...Uwierz Ulu że nie wszystkich jest stać na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a co dopiero na realizacje własnych marzeń .... oczywiście spacer nic nie kosztuje i zawsze choć najbliższą okolice możemy popodziwiać. Robić tak cudne zdjęcia - pozdrawiam serdecznie buziaki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, Beatko...mądre słowa i trudno mi się z Tobą nie zgodzić. Masz rację: wszystko trzeba wyważyć i dokonać właściwych wyborów. Czasem nie warto brać zbyt wiele obowiązków na swoje barki. Nie warto. Pozdrawiam ciepło :)))

   Usuń
 7. Udało mi się dotrwać do czasu, gdy sama decyduję, co chcę robić, więc czas czasami marnuję na nicnierobienie, też fajne zajęcie po latach pracy. Co innego młodsi, których życie zmusza do pogoni.
  Pozdrawiam Cię serdecznie,:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Muszę przyznać Celu , że i ja czasem spędzam czas na nicnierobieniu - wyleguję się wtedy na hamaczku. Moc pozdrowień posyłam do Ciebie :))

   Usuń
 8. Ula cudowne i bardzo prawdziwe słowa..
  Właśnie...po co to wszystko..
  Życie jest zbyt krótkie, a my ciągle gonimy i gonimy i chyba sami nie wiemy za czym... Ja tez sie na tym łapie i czasami zła jestem sama na siebie.. Mam nadzieję ze w końcu przyjdzie taki czas że powiem... Boże co za długi dzień i co za nuda...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie - bywa tak, że ludzie sami sobie dokładają obowiązków. Ja mam jedną pracę, bo cenię swój komfort i czas wolny, ale niestety robię specjalizację, a to spore zobowiązanie. Ściskam Cię kochana :)))

   Usuń
 9. Teraz świat tak pędzi, że jak uda się chwilę dla siebie wyrwać to już coś.

  Na szczęście u mnie jeszcze się nie nagrzało w mieszkaniu za bardzo. Ale jakby z tydzień był upał, to dziękuję bardzo.

  :) Dzięki za uznanie dla mojego wyboru muzyki.

  Pozdrawiam!
  https://mozaikarzeczywistosci.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Świat pędzi, a my w nim jak małe trybiki, które muszą nadążyć za dużym kołem. Pozdrawiam :))

   Usuń
 10. Ulu nic się nie martw. Człowiek z wiekiem, chciał nie chciał musi zwolnić i wtedy zaczyna, bo musi, cieszyć się tym co lubi robić powolutku, nienerwowo , jak mówi mój wujek 85 lat i się śmieje. Często zachęca mnie do odpoczynku. Zupełne przeciwieństwo wcześniejszego życia. Pewnie dlatego lubię z nim coś robić. Pozdrawiam serdecznie :-))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och ! Marzenko ! Ja już chciałabym zwolnić. Czasami nadmiar obowiązków mnie przytłacza, a życie staje się coraz bardziej urozmaicone, gdyż dzieją się rzeczy, których człowiek nie przewidział. Moc pozdrowień posyłam do Ciebie :)))

   Usuń
 11. Co prawda pogoń za hajsem mnie nie dotyczy, wystarcza mi jedna praca, ale czas jaki ona zabiera, wyklucza moje działania w sferze pasji. Moim marzeniem jest utrzymywać się z nich i rzucić etat w cholerę. Niestety by to rozkręcić, najpierw musiałabym rzucić etat, bo w tej chwili nie mam czasu na dodatkowe starania, a odpoczynek też jest ważny, czy chociażby rodzina i przyjaciele, spotkania.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. W takim razie współczuję Ci z powodu tak absorbującej pracy. Kiedy człowiek ma odpoczywać ? Ja też mam jedną pracę. Od dawna powtarzam, że najbardziej w mojej pracy lubię...dni wolne ( jest ich trochę ). Bywa tak, że sama sobie dokładam różnych obowiązków, a to już przytłacza - niestety. Moc pozdrowień posyłam :))

   Usuń
  2. Po prostu trzyzmianówka. Prawda jest taka, że sporo czasu wolnego przesypiam, bo organizm się domaga. To już nie te lata gdzie po nocce nie kładło się spać.

   Usuń
 12. A ja właśnie dzisiaj nagrałam filmik na ten temat, od wczoraj mam te same refleksje. Tak nam zostało wgrane, że ciagle musimy coś robić, bo jak nie robisz nic - to marnujesz czas. A mnie się wydaje, ze najbardziej zmarnowany czas , to ten w biegu , który przecieka przez palce nie zostawiając w nas nic. Bo wieczorem już się nie pamięta, na co był przeznaczony.Pozdrawiam Uluś

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jakie słuszne podsumowanie, Gabrysiu ! Gdy człowiek żyje w pośpiechu to nie pamięta co się działo i co było najważniejsze. Nie ma czasu na spokojną rozmowę z bliskim człowiekiem, na posiedzenie i pomilczenie razem... Smutne czasy nastały. Ściskam i życzę spokoju !!! Lecę obejrzeć Twój filmik !!!

   Usuń
 13. Motywujący do działania post, okraszony przepięknymi zdjęciami :D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że mogę kogoś zmotywować i skłonić do przemyśleń. Trzymaj się Melu :)))

   Usuń
 14. Nie zawsze to takie proste... Ale się staram robić tak, jak piszesz, choć niektórzy patrzą na mnie z niezrozumieniem.;) Piękne zdjęcia.:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rozumiem. W obecnych czasach wszechobecnego materializmu człowiek, który ma czas dla siebie i nie goni wściekle za pieniędzmi może być uznawany za "dziwadło", a 'kto bogatemu zabroni?". Ha ha !!! Pozdrawiam :))

   Usuń
 15. Jakież to prawdziwe! :)
  Przychodzi taki czas, gdy zaczynamy myśleć o sobie i swoich marzeniach, i o życiu bez pośpiechu, bez zegarka...
  Pozdrawiam ciepło.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj tak ! Oj tak !!! Człowiek najzwyczajniej w świecie chce odpocząć od ciągłego biegu. Pozdrawiam cieplutko :)))

   Usuń
 16. Uleńko, dziękuję za ten wspaniały post i zachwycające zdjęcia.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Łucjo, że zaglądasz :)) Ściskam mocno !

   Usuń
 17. Witaj letnimi promykami słońca Ulu
  Piękna opowieść. Czas...Często o nim piszę. Właśnie jeden leniwy i bezpieczny się skończył. Trochę obawiam się jutra.
  Życzę Ci przyczepności na Twoich wakacyjnych ścieżkach. Ale Ty tylko takie masz. Zazdroszczę.
  I proszę trzymaj za mnie kciuki. Przede mną "nowe, stare" ścieżki

  OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz bardzo dziękuję :)))