czwartek, 7 lipca 2016

Spróbuj ziemi, czyli zmagania z ogrodem

Ostatnio na jednym z blogów przeczytałam o tym, że w czasie wakacji warto spróbować czegoś nowego, czego się wcześniej nie robiło. Pomyślałam, że chciałabym znów zacząć jeździć na rolkach. Jednak jak na razie spróbowałam czegoś zgoła innego. Spróbowałam zmierzyć się z ogrodem. Niby nic takiego nowego, bo mieszkając w mieście przecież też uprawialiśmy naszą miejską działeczkę. A jednak !
Wtedy należały do mnie tylko drobne prace, takie jak pielenie grządek, przycinanie krzewów i zbiór owoców. Byłam też głosem doradczym w sprawie sadzenia nowych roślin i zagospodarowania przestrzeni. Cięższą robotę w postaci wykopów wykonywał mój mąż. Ziemia tam była żyzna i wszystko rosło bez nawożenia.
Teraz w naszym nowym, wiejskim ogrodzie przydomowym to ja gram pierwsze skrzypce, a właściwie to jestem dyrygentem i całą orkiestrą.
Mąż nieustannie zajmuje się remontem domu, a mnie w udziale przypadł ogród i to nie z wielkiej chęci, ale po prostu KTOŚ musiał się tym zająć.
Wstępny projekt ogrodu powstał na kartce papieru, narysowany niedbale długopisem i ołówkiem, bo dla siebie to się nie chce i nie ma czasu. Jesienią posadziliśmy kilka roślin wieloletnich i czekaliśmy... Wiosną okazało się, że wiele z nich niestety nie przetrwało zimy. Ponadto gleba jest bardzo wyjałowiona i piaszczysta. Nie zastanawiając się długo, zamówiliśmy wywrotkę podłoża lekko gliniastego i tak na środku ogrodu powstała wielka hałda ziemi. Wdrapuję się na nią, by naładować ziemię do wiadra i kawałek po kawałku użyźniam teren. Przed posadzeniem roślin wsypuję do dołka to lepsze podłoże i trochę mieszam je z tym piaszczystym, dodając jeszcze obornik granulowany.
Muszę Wam powiedzieć, że bardzo zbliżyłam się do ziemi. Dopiero teraz wiem, co znaczy ciężka praca w ogrodzie. Wiatr czy deszcz czy ostre słońce - nic mnie nie powstrzyma ! Praca musi być wykonana i daje satysfakcję, ale i zmęczenie.
Teraz biegam ze szpadlem, motyką i grabiami, ziemię przerzucam, wybieram kamienie, brudzę ręce i twarz, i ... podziwiam jak ogród powoli nabiera kształtu.
Spróbowałam czegoś nowego - ziemi !? Tak, bo ciężka praca uczy szacunku i pokory. Nie, żeby mi tego brakowało, ale zawsze to nowe doświadczenie i krok naprzód.


Tawułki japońskie Kocimiętka, którą dostałam od Krysi.Tworzenie skalniaka- tu wszystko się przyda.Miałam przyjemność wielokrotnie uczestniczyć w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę. Poznałam wtedy wielu ludzi, którzy ciężko pracowali, gdyż nocowaliśmy we wioskach, w domach i stodołach. Nasi gospodarze byli głęboko wierzący, szalenie gościnni i często mocno przepracowani, ale potrafili zaskoczyć nas kulturą, gawędą  i dobrym słowem, a przede wszystkim pokorą. Dowiedziałam się od nich, że dawniej, gdy mijało się ludzi pracujących na polu, witało się ich pozdrowieniem : Szczęść Boże ! Obecnie już się tego nie robi, przynajmniej w moim regionie, a szkoda, bo to bardzo miły zwyczaj.
37 komentarzy:

 1. Podziwiam ludzi, którzy pracują w ziemi, którzy ją znają i rozumieją. Żeby mieć piękny ogród trzeba mieć nie tylko wyobraźnię, ale także wiedzę na temat wegetacji i ochrony roślin, ale podobno kto raz sie tym zarazi, to nie odpuszcza.
  Życzę więc satysfakcji i przyjemności:-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Jotko :) To mój drugi zawód, a przy tym pasja. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 2. Z całego serca Cię podziwiam. Wiem, jaka to ciężka i mozolna praca.
  Ale za to, jak pięknie jest u Ciebie, a z roku na rok będzie jeszcze piękniej :-)
  Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Kasiu i też pozdrawiam cieplutko :)

   Usuń
 3. Kochana, wspaniale!, podobno praca na roli uspokaja. Pewnie dlatego człowiek z ogrodem patrzy inaczej na świat, ma czas się zastanowić i poczuć to czego techniczni ludzie nie poczują :-D Kocimiętkę mam w doniczce na balkonie, ale koty omijają ją obojętnie, za to uwielbiają obgryzać pelargonie, z jednej to mi tylko łodyga została. Z powiedzeń serdecznych pamiętam też " Bóg zapłać" to dopiero rzadkość usłyszeć. Pewnie ludzie się trochę tego obawiają hehe. Ale Ty na pewno nie więc Bóg zapłać za miłe słowa. :-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzenko, moje koty też omijają kocimiętkę "szerokim łukiem". Takie miłe słowa jak "Bóg zapłać" nie są mi obce i nigdy się o nie nie obrażam. Szkoda, że takie dobre, dawne zwyczaje zanikają.
   "Ludzi coraz więcej, człowieka coraz mniej." Pozdrawiam kochana :))

   Usuń
 4. Ulu ale szalejesz, prac ziemnych nie zazdroszczę oj nie ale pięknie zaczynasz tworzyć cudnie już wygląda rabatka i skalniaczek imponujący :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Beatko :) Usłyszeć słowa pochwały od takiej ogrodniczki jak Ty - to dopiero jest uciecha !!! Pozdrawiam :)

   Usuń
 5. Wykonałaś kawał dobrej roboty,rabatki pięknie zdobią wasze podwórko:))U nas starsi nadal tak się pozdrawiają na polach :)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och !!! Jak to miło, gdy ludzie okazują sobie szacunek przez takie pozdrowienie przy pracy. Wiele zależy od kultury osobistej, od wychowania i od nas samych. Pozdrawiam Gosiu :))

   Usuń
 6. Przyznaję się, że chciałabym ale nie mam cierpliwości. Pies, sarenka, kury - zniszczą, zjedzą oskubią... Próbowałam, ale każde moje bliskie spotkanie z ziemią kończyło się bólem głowy. Podziwiam Twoją cierpliwość i gratuluję - już - pięknego efektu

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję Gabrysiu:) Ja po prostu kocham ogrody i rośliny od dawna. Pozdrawiam :)

   Usuń
 7. Wiem, jak to jest być blisko ziemi...Uwielbiałam pracować w ogrodzie; szpadel, grabie, taczka:) Sadzić, siać rośliny i podziwiać jak rosną, kwitną - to wspaniała rzecz. Nawet to zmęczenie jest "przyjemne", bo takie... prawdziwe, fizyczne.
  Twój ogród Ulu, nabiera pięknych zakątków, będzie cieszył oczy:)
  W moim regionie, ludzie nadal pozdrawiają pracujących "Szczęść Boże", ale młodzi mówią rzadziej, więc pewnie kiedyś zaniknie, a szkoda.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak się cieszę Mario, że i Ty kochasz pracę w ogrodzie. Jeśli chodzi o zmęczenie to zgadzam się z Tobą -to jest taki inny rodzaj zmęczenia. Nie wiedziałam jak to nazwać, ale dość szybko regeneruję siły po pracy w ogrodzie i odczuwam satysfakcję. Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 8. Pięknie powstaje ogród. Ciężka praca, ale jaka satysfakcja z rosnących roslinek. Miłej pracy, pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każda samodzielnie wyhodowana roślinka cieszy najbardziej. Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 9. Ulu, kawał wielkiej, wspaniałej roboty. Do tego stylowe, plecione płotki, cudownie :)
  U nas nadal miejscowi mówią Szczęść Boże, jeszcze duch w narodzie nie zaginął całkiem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Efko, płotki nas urzekły i musieliśmy je kupić. Szczęść Boże ! Buziaki :)))

   Usuń
 10. Na pewno jest to ciężka praca, ale myślę, że niesie też ze sobą korzyści. Mieć piekny ogród, to u mnie marzenie!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Marzenia warto mieć i dążyć do ich spełnienia, choćby to miał być ogród na parapecie czy w doniczce lub akwarium. Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 11. Ulu, jestem zachwycona Twoim ogrodem, skalniak...będzie piękny! Jak pięknie wyglądasz na tym zdjęciu:))) Ja też kocham ziemię, całe dziecięce życie na niej ciężko pracowałam...Teraz aranżuję swój "nowy" ogród...I wiesz że tam ludzie mówią: "Szczęść Boże"? Jak miło odpowiedzieć sympatycznym, uśmiechniętym ludziom z twarzami spalonymi od słońca, znają pracę właśnie z ziemią...:)
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 12. Dziękuję Moniś :)) Cieszę się, że są jeszcze takie miejsca, gdzie ludzie witają się serdecznie bez żadnych uprzedzeń. Znam ludzi, którzy twierdzą, iż w dzieciństwie się napracowali i teraz już nie pociąga ich praca w ogrodzie. Cóż, wymówka pozostanie wymówką. Wiem, że Ty kochasz ogrody, podobnie jak ja i pewnie nie odstrasza Cię nawet ciężka praca. Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 13. Wspałe jest obcowanie z naturą, ja uwielbiam przebywać z Szymciem na łonie natury, wtedy prawdziwie odpoczywamy i się wyciszamy. Jesteś bardzo pracowita Kochana i wyglądas rewelacyjnie, Pozdrawiam Ciebie i Twego Męża serdecznie, Buziaczki :*

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Szymko :)) Was też pozdrawiam i ściskam :))

   Usuń
 14. Szczerze podziwiam Twój zapał do roboty w ziemi. I naprawdę widać efekty:) Ja tej roboty nie lubię ale robię bo wiadomo, że trzeba to zrobić;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem, że czasem ktoś czegoś nie lubi robić, a wychodzi mu to lepiej niż komuś innemu, kto ma pełno zapału. Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 15. Zapowiada się cudownie ja kiedyś niegdy nie przypuszczałam że zajmę się ogrodem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wydaje mi się, że takie prace w ogrodzie potrafią wciągnąć na dobre, zwłaszcza gdy widać ich efekty. Podobnie jest z szyciem !

   Usuń
 16. Uleńko jak wiadomo ja mam maleńki ogródek ale uwielbiam w nim dłubać tak, że rozumiem cię doskonale. I jak cudownie oglądać po jakimś czasie efekty swojej pracy. A co do rolek to moja koleżanka spróbowała po kilku latach wrócić do rolek i tak się połamała, że dziś ma kłopoty. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki Krysiu :) Zatem rolki - odradzasz ? Pozostanę przy ogrodzie, a od czasu do czasu będzie rower i basen. Pozdrawiam :))

   Usuń
 17. W górach u mojej babci było kiedyś tak, że wszyscy pracowali w polu i coś uprawiali, wtedy jak się szło między polami, to było tylko słychać: Szczęść Boże - i odpowiedź - daj Boże! Były to piękne czasy. Teraz pól co raz mnie, a co za tym idzie nie ma już kogo na nich pozdrawiać. Jednak jakie zaskoczenie mnie spotkało w tym roku, kiedy idąc z córką pozdrowiłam sąsiadkę pielącą ziemniaki tym pozdrowieniem a ona mi odpowiedziała. Również mężczyźni pracujący w lesie przy drewnie odpowiadają na to pozdrowienie. I zawsze przerywają pracę, żeby chociaż chwilę porozmawiać.

  Piękny ogród macie i kawał dobrej roboty wykonałaś :)
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Widzisz Magdo, mnie też się podobają te stare , dobre zwyczaje, które kiedyś były normą i oznaczały szacunek dla ludzi pracujących. Teraz coraz częściej gdzieś to umyka i niewielu ludzi o tym pamięta. Dziękuję :))

   Usuń
 18. Pięknie tu u Ciebie. Aż by się chciało pospacerować po Twoim ogrodzie. W tym zakresie jako typowy mieszczuch realizuję się na kilku niewielkich rabatkach na działce za miastem.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 19. Pięknie tu u Ciebie. Aż by się chciało pospacerować po Twoim ogrodzie. W tym zakresie jako typowy mieszczuch realizuję się na kilku niewielkich rabatkach na działce za miastem.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Sorry chyba kliknęłam dwa razy. W ramach oszczędności miejsca poproszę o usunięcie 😉

   Usuń
 20. Piękny tekst o szacunku do ziemi i pracy. Życzę wytrwałości i powodzenia w tworzeniu wymarzonego ogrodu!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Marzyliśmy o domu z ogrodem - to trzeba go teraz jeśli nie pokochać, to przynajmniej trochę polubić i dziękować za plony i możliwość nowych doświadczeń.

   Usuń

Za każdy komentarz bardzo dziękuję :)))