środa, 24 listopada 2021

Spacerkiem po Kołobrzegu

W ostatnią, słoneczną niedzielę października wybraliśmy się na spacer do Kołobrzegu. Chyba każdy był kiedyś w Kołobrzegu ? To dość popularne miasto. Pamiętam jak dawniej przyjeżdżały do Kołobrzegu gwiazdy kina i telewizji, bo w latach 1967-1989 odbywał się tu Festiwal Piosenki Żołnierskiej. Miasto żyło festiwalem.

Nie mniej jednak teraz miasto wciąż tętni życiem mimo, że festiwalu dawno nie ma. Do Kołobrzegu przyjeżdżają kuracjusze i turyści, spragnieni morskiej bryzy oraz inwestorzy. To znane w Europie uzdrowisko, słynące z kąpieli solankowych i jedno    z najstarszych miast na Pomorzu Zachodnim.

 W VIII wieku było zaledwie osadą, słynącą z pozyskiwania soli z wody morskiej. Przez kilkaset lat Kołobrzeg znajdował się poza granicami Polski, kolejno pod rządami: Duńczyków, książąt pomorskich, Brandenburgii, Prus i Niemiec. W czasie   I wojny światowej miasto wraz z sanatoriami i domami wczasowymi stało się wielkim szpitalem wojskowym. Następnie pod koniec II wojny światowej w 1945 roku naziści zamienili Kołobrzeg w twierdzę, będącą częścią systemu umocnień wschodniej granicy Rzeszy, czyli  Wału Pomorskiego. Miasto zostało doszczętnie zburzone. Aż 95 % zabudowań zostało zamienione w ruinę...

Dziś w rozlicznych kafejkach słychać gwar i śmiech, dużo  ludzi spaceruje po promenadzie, w porcie oraz na molo.
Miasto ciągle odwiedzają również zagraniczni turyści. 
Pierwszy gotycki ratusz wybudowano na rynku pod koniec XIV wieku. Po zniszczeniach wojny 30-letniej został on wyremontowany i przebudowany. Jednak w 1807 roku spłonął w całości podczas oblężenia miasta przez wojska Napoleona. W 1832 roku zakończono budowę nowego, neogotyckiego ratusza, który swym charakterem nawiązuje do statusu miasta twierdzy - jaki wtedy nosił Kołobrzeg. Obecnie znajduje się w nim Urząd Stanu Cywilnego oraz muzeum. Zachwyca i zaciekawia stara architektura oraz nowa, która świetnie współgra z tą zabytkową. Miasto ma swój niepowtarzalny klimat. Główny rynek oplatają deptaki, którymi można bez znudzenia spacerować i zaglądać do sklepików, lodziarni, kawiarni lub przysiąść na ławeczce i odpocząć. Pięknie udekorowane witryny sklepowe przyciągają oko turysty.W okolicach latarni morskiej natkniecie się na kramy i sklepiki z pamiątkami. Przy molo zaś i na promenadzie spotkać można okolicznych artystów i performerów. Już z daleka słychać dawno zapomniany dźwięk katarynki..." Chwile szczęścia, którymi się cieszymy przychodzą niespodziewanie.
To nie my je chwytamy, ale one nas."
                                                  /Anna Karpińska/

47 komentarzy:

 1. Pięknie tam :) byłam tam lata temu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O widzisz !? To zapraszam ponownie ! Pozdrawiam Aga :)

   Usuń
 2. Witam serdecznie ♡
  W Kołobrzegu byłam tylko raz, to drugi koniec polski bo mieszkam w górach :) Bardzo mi się tam podobało i mam nadzieję, ze jeszcze będę miała okazję tam pojechać :) Cudowna fotorelacja, naprawdę piękne zdjęcia!
  Pozdrawiam cieplutko ♡

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak to już jest, że daleko nam przez te końce Polski. Ja mam daleko do moich Tatr ukochanych. Mam tylko nadzieję, że w przyszłym roku się tam wybiorę, bo tęsknota urosła we mnie ogromna. Pozdrawiam ciepło :))

   Usuń
  2. Do Tatr też mam daleko, ale nie tak jak nad morze :) Ja mieszkam w górach stołowych - też jest pięknie :) Serdecznie polecam kiedyś pozwiedzać najróżniejsze zakątki kotliny kłodzkiej i okolic :) Wszystkiego dobrego!

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Ooo ! To od tamtego czasu dużo się zmieniło. Pozdrawiam Basiu :))

   Usuń
 4. Bardzo lubię to miasto, byłam kilka razy w wakacje. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O jak mi miło ! My też lubimy Kołobrzeg. To bardzo ładne miasto. W porównaniu z Koszalinem Kołobrzeg zdecydowanie wygrywa. Pozdrawiam :))

   Usuń
 5. A my jeszcze nie byliśmy, tym chętniej oglądałam zdjęcia!
  Świetny wypad, bo i pogoda wam dopisała.
  My byliśmy w Toruniu i tez nas zdziwiły wycieczki, mnóstwo ludzi!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pogoda była przepiękna i morze nadzwyczaj spokojne. Lubimy Kołobrzeg. To dobre miejsce do spacerów i zawsze można coś przekąsić, bo jest gdzie. Zapraszam kiedyś w te strony !

   Usuń
 6. Też dawno temu byłam w Kołobrzegu, pewnie od tego czasu wiele się tam zmieniło. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno wiele się w tym mieście zmieniło. Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 7. Pięknie, muszę przyznać że nie byłam jeszcze w Kołobrzegu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Powiem Ci, że to naprawdę ładne i bardzo przyjemne miasto. Pozdrawiam :))

   Usuń
 8. A ja nie byłam jeszcze w Kołobrzegu. Więc cieszę się,że mogłam przynajmniej wirtualnie z Tobą pospacerować :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niemożliwe ! W takim razie zapraszam do Kołobrzegu !!! Pozdrawiam serdecznie :)

   Usuń
 9. Nigdy nie byłam w Kołobrzegu. Piękne i klimatyczne zdjęcia, może jak kiedys pojadę na urlop do Polski to się tam wybiorę :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Byłam w Kołobrzegu, podobała mi się starówka, szczególnie te kamieniczki - nowe ale fajnie zachowany stary styl. To bardzo ciekawe miasto. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tu, gdzie mieszkam Kołobrzeg jest popularnym miejscem na spacery i weekendowe wycieczki. Rzeczywiście starówka jest piękna. Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 11. W Kołobrzegu nie byłam od dawna, ale miło było wrócić tam dzięki Twojej fotorelacji :) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że dzięki mojej relacji odwiedziłaś Kołobrzeg - chociaż wirtualnie. To ładne miasto, które lubię odwiedzać. Pozdrawiam Cię serdecznie i dziękuję za wizytę na moim blogu :))

   Usuń
 12. Nie byłam nigdy w Kołobrzegu a na Twoich zdjęciach miasto zachwyca. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Och, a ja myślałam, że wszyscy już byli w tym mieście... albo przynajmniej o nim słyszeli. W takim razie zachęcam do wycieczki w te strony ! Pozdrawiam serdecznie i dziękuję za odwiedziny na moim blogu :))

   Usuń
 13. Po takiej fotorelacji już dzisiaj chętnie bym tam wróciła... Nawet w nocy mi się przyśniło ze spacerowałam brzegiem morza ☺️

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ojej ! Na pewno masz miłe wspomnienia ! Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 14. Piękna wycieczka Ulo:)) Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń
 15. W Kołobrzegu byłam tylko raz wiele lat temu, za to do dzisiaj miło wspominam to miasto. Na pewno jeszcze kiedyś odwiedzę. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że masz związane z tym miastem dobre wspomnienia. Moc pozdrowień :))

   Usuń
 16. A ja nigdy nie byłam w Kołobrzegi, czas to zmienić :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Za dzieciaka Kołobrzeg odwiedzałam co lato, piękne miasto. Ostatnio jednak zaniedbałam tę tradycję :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Są takie miejsca , do których chętnie wracamy chociażby pamięcią. Są takie, do których już nam całkiem nie po drodze. Pozdrawiam serdecznie :))

   Usuń
 18. Kołobrzeg zawsze piękny, o każdej porze roku!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawda ! Kołobrzeg jest piękny o każdej porze... Pozdrawiam :)

   Usuń
 19. Byłam tylko raz, ale urzekło mnie to miasto swoim kolorytem i różnorodnością, zachwyciło centrum, katedra i spacer po plaży. zdecydowanie za rzadko bywałam w Kołobrzegu.
  Cieplutko pozdrawiam.:))

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście Kołobrzeg to ładne miasto. Ma swój charakter i może podobać się wielu. Pozdrawiam Celu :))

   Usuń
 20. piękne ujęcia, byłam tam kiedyś- dawno temu na zielonej szkole ;)

  OdpowiedzUsuń

Za każdy komentarz bardzo dziękuję :)))